دکوراسیون آشپزخانه

در ميان فضاهاي متفاوت خانه جايي که کمترين توجهي در امر دکوراسيون به آن مي شود آشپزخانه است که از سوي طراحان داخلي «قلب خانه» لقب گرفته است .

با اينکه امروزه آشپزخانه به دليل ميزان وقتي که اعضاي خانواده در آن سپري مي کنند يکي از اصلي ترين فضاهاي خانه محسوب مي شود ولي همچنان تمرکز اعضاي خانواده در ايجاد فضايي مطلوب براي زندگي متوجه اتاق نشيمن است .

ایده آل این است که آشپزخانه و اتاق غذاخوری به سادگی و از طریق اتاق نشیمن با هم ارتباط داشته باشند . چون کسی که در آشپزخانه مشغول کار است نباید احساس کند که بیرون محیط خانوادگی قرار گرفته و بهتر است که بتواند در جریان امور خانه قرار گیرد . اگر این ارتباط وجود ندارد باید سعی کنیم که در آشپزخانه با اضافه کردن وسایل راحتی مثل صندلی های راحت ، یک کنج دنج و گرم به وجود آوریم تا اعضای خانواده و مهمانان را به نشستن و گپ زدن در آشپزخانه حین غذا پختن دعوت کنیم . این موضوع احساسی از با هم بودن به ما می دهد ، مخصوصا وقتی آشپزخانه دور تر از سایر اتاق ها قرار دارد . در چنین آشپزخانه ای مردم احساس راحتی می کنند و آشپز هم احساس نمی کند که در آشپزخانه تنها و به دور از دیگران مانده است .

 

آشپزخانه باید دارای یک طراحی کاربردی و هماهنگ باشد تا بتواند در ما احساس آرامش، هماهنگی ، قدرت و شادی را به وجود بیاورد . همین طور شخصی که عهده دار آشپزی است باید بدون هرگونه آشفتگی باشد تا محیطی خوش یمن برای خودش ، خانواده اش و مهمانانش فراهم کند . آشپزخانه ای که به خوبی مورد استفاده قرار گیرد ، می تواند مرکز ارتباطی مهمی برای خانواده و مهمانان باشد . چون این یک قانون است که صحبت و رابطه در محیطی خوشایند ، مغذی و معطر نسبت به یک محیط بسیار جدی ، بهتر پیش می رود .

در ورودی آشپزخانه نباید مخفی باشد و همین طور دسترسی به آن نباید به سختی صورت گیرد . یعنی راهی که به آشپزخانه می رسد نباید مثلا یک راهروی تنگ یا راه روی شلوغ و بی نظم باشد . هم چنین نباید جلوی در ورودی میز و صندلی قرار دهیم .

در ورودی آشپزخانه معمولا خیلی مورد استفاده قرار می گیرد . به همین خاطر باید دقت کنیم که این در به صورت کامل باز شود و پشتش چیزی قرار ندهیم که رفت و آمد ما را مشکل کند . همین طور اگر این در احتیاج به تعمیر دارد در اولین فرصت برای درست کردنش اقدام کنیم  .

همان طور که برقراري تناسب ميان دو عنصر رنگ و نور در کارکرد مناسب ، زيبايي بصري، هارموني فضايي و انتقال انرژي مثبت ديگر اتاق هاي منزل نقش دارد ، در آشپرخانه نيز نوع رنگ بندي اتاق ها و استفاده از نور طبيعي کمک بزرگي به مطلوبيت فضا مي کند . پيشنهاد طراحان داخلي در طراحي آشپرخانه مدرن استفاده از رنگ هاي روشن و درخشان نظير نارنجي ، قرمز ، زرد و سبز است که حس زنده بودن و شکوه را براي اين آشپزخانه به ارمغان مي آورند . اين حس حاصل تقابل رنگ هاي ديوارها و وسايل است . جدا از نحوه رنگ آميزي و تامين روشنايي که به وسيله هالوژن ، لامپ هاي فلورسنت ، چراغ هاي آويزان روي پيشخوان و نصب پرده هاي توري در آشپزخانه هاي مشرف به فضاي بيروني انجام مي گيرد توجه به چيدمان وسايل محيطي آشپزخانه در ايجاد فضايي که بتوان بدون دغدغه در آن به فعاليت پرداخت نيز اهميت ويژه اي دارد .

آشپزخانه ای که متناوبا و با لذت مورد استفاده قرار می گیرد ، به خانه انرژی می دهد و اشخاصی که در آن زندگی می کنند را فعال می کند و آن جا را با موج مثبت اشباع می سازد . در مقابل آشپزخانه ی متروک و فراموش شده ای که تنها برای درست کردن قهوه یا تهیه یک غذای سریع مورد استفاده قرار می گیرد ، سبب رخوت و سستی می شود .

اگر می خواهید آشپزخانه رویایی در خانه داشته باشید به این نکات توجه کنید :

 شاید شما فکر کنید آشپزخانه شما به اندازه ای بزرگ نیست که لازم باشد در آن هودی نصب کرد و مقدار قابل توجهی از فضای دیواری را به این عنصر اختصاص داد . اما این تفکر کاملا اشتباه و غیر حرفه ای است . تهویه هوای آشپزخانه از اهمیت زیادی برخوردار است و باید به آن توجه شود .

برای صرفه جویی در فضا تا جایی که امکان دارد سعی کنید تجهیزاتی مانند فر را به صورت توکار یا دیواری در نظر بگیرید و نصب کنید . انتخاب و نصب یک سینک ظرفشویی عمیق و جادار از دیگر اقدامات مهمی است که برای داشتن آشپزخانه ای تمام عیار باید روی ان سرمایه گذاری کرد . وجود یک سینک پر عمق در آشپزخانه بیش انچه تصور کنید مفید و کاربردی است . یک سینک عمیق می تواند حجم زیادی از ظروف کثیف را در خود جای دهد و از نظرها پنهان سازد .

زمانی که آشپزخانه رویایی خود را در ذهن تداعی می کنید قطعا واژه کوچک جایی در ویژگی های آن ندارد . اما اغلب مواقع حقیقت موجود فرسنگ ها با آنچه در رویا می گذرد فاصله دارد و امروزه خیلی ها در خانه خود با آشپزخانه ای کوچک و مختصر دست و پنجه نرم میکنند . یک آشپزخانه کوچک مساوی است با سطوح کار مختصر و محدود محیط کاری تنگ و کوچک همچین فضایی محدود برای گنجاندن حجم زیادی از ابزار و تجهیزات مورد نیاز. از این رو یک طراحی دکوراسیونی مناسب مفید و کاربردی برای آشپزخانه ای کوچک امری بسیار چالش برانگیز است .

 

 

برچسب ها: آشپزخانه , چیدمان آشپزخانه