طراحی اتاق خواب

اتاق خواب شما باید محیطی آرام باشد که بتوانید در آن به آرامشی بکر برسید و تجدید قوا کنید .

خواب شبانه از مهمترین فرآیندها در زندگی هر فرد است و سبب می شود خستگی و استرس کار روزانه از وجود فرد دور شود و با روح وجسمی شاداب برای روز جدید و پرمشغله آماده شود . از این رو اتاق خواب نقش مهمی در خانه دارد . اتاق خواب هر فرد فضایی کاملا شخصی است و سبک و نوع دکوراسیون اتاق خواب هر فرد تنها به سلیقه فردی او بستگی دارد و باید منعکس کننده نیازهای روزانه ، شخصیت و خواسته های او باشد .
ابتدا تصمیم بگیرید که قصد دارید چه عنصری نقطه کانونی دکوراسیون اتاق خواب شما باشد . تخت خواب ، میز توالتی زیبا یا پوشش پرده ؟ نقطه کانونی وسیله ای بزرگ است که به زیباترین شکل در دکوراسیون اتاق جای می گیرد و بقیه تحت تاثیر آن چیده می شوند . در اغلب اتاق خواب ها ، تخت خواب نقطه کانونی است که می توانیم آن را به شما نیز پیشنهاد کنیم .

مرحله بعدی این است که تصمیم بگیرید تخت خواب خود را کجا قراردهید . از نظر ما بهترین جا برای قراردادن تخت ، جلوی بزرگترین دیوار اتاق است . اما اتاقهای مختلف شرایط متفاوتی برای جای مناسب قرارگرفتن تخت خواب دارند.

 

 

هنگام تعیین جای مناسب برای وسایل ، به جای کلید پریزها نیز توجه داشته باشید . برای مثال کنار تخت خواب و میز توالت باید پریز برق وجود داشته باشد                       .
در صورت وجود فضای کافی ، حتما به قراردادن دراوری حاوی کشوهای متعدد فکر کنید زیرا وجود چنین وسیله ای در هر اتاق خوابی می تواند بسیار مفید و کاربردی باشد .

حتما برای دو طرف تخت خواب ، از میز کنار تختی و آباژور استفاده کنید زیرا این عنصر می تواند هم به سادگی تقارن در دکوراسیون به وجودآورد و هم سطحی با دسترسی آسان برای قراردادن وسایلی از قبیل ساعت زنگی ، عینک مطالعه و لیوان آب در اختیار شما قراردهد .

قراردادن یک کاناپه یا مبل راحتی در اتاق خواب الزامی است . در حقیقت با قراردادن عناصری از این قبیل کنجی دنج برای استراحتی کوچک در فضای خصوصی اتاق برای خود مهیا می کنید .

توصیه ما در خصوص تلویزیون این است که آن را در اتاق خواب خود قرارندهید و برای تماشای تلویزیون به اتاق نشینمن رجوع کنید ، اما اگر تمایل دارید ، توصیه می کنیم آن را پنهان از دید مثلا داخل کمد دیواری قرار دهید و تنها در مواقع نیاز برای استفاده آن را بیرون آورید تا از ریخت و پاش به نظر رسیدن اتاق جلوگیری کنید .

 

تأثیرات نور پردازی اتاق خواب :

اتاق خواب یکی از مهمترین و اصلی ترین بخش های خانه است زیرا مکانی است که در آن به خواب می روید و باید آرامش داشته باشید . بنابراین دکوراسیون ، تزیینات و نور پردازی اتاق خواب ، که بر روحیه شما تاثیر مستقیم دارد ، بسیار حائز اهمیت است .

 

نور پردازی اتاق خواب یکی از عناصر مهم در دکوراسیون است و باید طوری طراحی شود که نه تنها موجب آرامش بلکه مطابق میل و شخصیت شما نیز باشد . به علاوه دو جنبه تزیینی و کاربردی بودن آن را نیز باید در نظر بگیرید زیرا شما هم در این مکان به خواب می روید و هم تلویزیون تماشا می کنید ، آرایش می کنید یا حتی کتاب می خوانید.

 

نور چشمانتا‌ن رانزند 

مناسب‌ترین نورپردازی برای اتاق خواب آن است که نور به گونه‌ای در این فضا تابیده شود که چشم اشخاص را مستقیم نشانه نرود . به این معنی که این نور موجب آزار چشم فردی که نیاز به استراحت دارد نشود . بنابراین برای اتاق خواب به ویژه در زمانی که ساعت خواب نزدیک است نمی‌توان از نور لامپ‌های معمولی استفاده کرد بلکه باید از نورهایی ضعیف به اندازه نور یک شمع استفاده کرد . برای این منظور می‌توانید از لامپ‌هایی که با سوئیچ‌های گردان طراحی شده‌اند استفاده کنید با چرخاندن این سوئیچ‌‌ها می‌توانید نور لامپ را در حد یک شمع تنظیم کنید . ضمن آنکه توجه داشته باشید که از نورهای گرم مثل لامپ‌های زرد استفاده کنید .

 

اندازه اتاق خواب

اولین و مهم ترین موضوع برای اینکه بتونید نورپردازی اتاق خواب خودتون رو مشخص کنید اینه که بدونید اندازه اتاق چقدر است . باید بدونید از چه تعداد منبع نوری و چه ابزارهایی برای انعکاس نور استفاده کنید تا هر گوشه ای از اتاق نور داشته باشد . معمولا این تمایل در افراد وجود دارد که تا میتوانند منبع نوری اضافه کنند تا هم اتاق همیشه روز روشن باشد و هم اینکه دکوراسیون اتاق جلوه بهتری پیدا کند . اما در عمل همیشه برعکس این اتفاق می افتد . یعنی بخشی از اتاق خیلی پر نور و بخش دیگر تاریک تر میشود. 

 

منعکس کننده تم رنگی اتاق

نور اتاق باید بتواند دکوراسیون انتخاب شده را به خوبی به نمایش بگذارد . مثلا خیلی وقت ها تو یک اتاق خواب از یک المان استفاده میشود که نقطه ثقل اون طراحی است . مثلا یک صندلی راحتی یا یک تابلو بزرگ و قشنگ . باید این نکته رو مد نظر داشته باشید که این المان اصلی باید نور بیشتری نسبت به بقیه جاها در اتاق داشته باشد .

 

 

نورپردازی چند لایه

باید به منابع نوری مختلف توجه کنید . نور طبیعی محیط برای روشنایی عمومی ، نور مخفی در سقف یا دیوار ها برای زمانی که نور خورشید نیست . نور تاکیدی برای با اهمیت جلوه دادن بعضی لوازم اتاق ( همان چیزی که در قسمت قبلی به آن اشاره کردم ) . و در آخر نور مربوط به میز کار ( اگر میز کار در اتاق خواب خود دارید ) .

 

چراغ خواب خلاقانه

در سالهای اخیر اهمیت خلاقیت در چراغ خواب خیلی پر رنگ تر شده و طراح های دکوراسیون به این موضوع توجه بیشتری میکنند . چراغ خواب های ساده رو میزی کم کم دارند جای خود را به طرح های ابتکاری مدرن تر و لوکس تر میدهند . در این صورت دست شما هم برای مانور روی طرح باز تر میشود . مثلا اگر اتاق کوچکی دارید میتوانید چراغ خواب را به شیوه ای قرار دهید که جایی نگیرد و از میز کنار تخت خواب استفاده های دیگری بکنید .

 

تنظیم رنگ محیط با نور

اگر از رنگ خاصی در اتاق استفاده کرده اید ( مثلا بنفش ) میتوانید برای همخوانی بیشتر نورپردازی اتاق ، نور ساطع شده از لامپ را هم با پوشش های رنگی و یا حتی حباب لامپ رنگی به اون شکلی که میخواهید در بیاورید .

 

باید پنجره‌ای داشته باشید

هرگز اتاقی را که فاقد پنجره است برای اتاق خواب خود انتخاب نکنید . این اتاق نامناسب‌ترین انتخاب برای محل خواب شماست و دلایل مختلفی برای آن وجود دارد . یکی از مهم‌ترین عواملی که این اتاق را به بدترین انتخاب تبدیل می‌کند از بین بردن شانس تهویه هوا در اتاق است . به این ترتیب بدون وجود پنجره رابطه اتاق با هوای آزاد و پر اکسیژن محیط قطع می‌شود و امکان اکسیژن‌رسانی در طول روز به اتاق خواب ناممکن می‌شود . بنابراین شب به هنگام خواب اکسیژن کافی وجود ندارد . ضمن آنکه نبودن پنجره در اتاق خواب نورپردازی اتاق را نیز مشکل می کند و شخص را از داشتن نور طبیعی آفتاب محروم می‌کند .  که هر دوی اینها هم اکسیژن و هم نور آفتاب از جمله ضروریات یک اتاق خواب مناسب است .

شما می توانید به طرح فعلی اتاق خود و لوازمتان نگاه کنید و بعد طرح بدهید .
نکته مهم شروع به کار با توجه به علایقتان است . از چیزهای ساده مثل رنگ یا طرح یا سمبل مورد علاقه تان شروع کنید و از محیط خود ایده بگیرید  . 

برچسب ها: اتاق , دکوراسیون