خانه هوشمند

خانه هوشمند ، کلمه جدیدی که امروزه ممکن است به گوش بسیاری از ما خورده باشد ، قبلا فقط در فیلم ها و سریال های علمی تخیلی ابزارها و ساختمان های هوشمندی را می دیدیم که صاحبخانه به راحتی و با فشردن یک دکمه بسیاری از اعمال را انجام می دهد . یک خبر بسیار خوب اینکه دیگر واژه خانه هوشمند از فیلم ها به واقعیت زندگی واقعی آمده و خبر شگفت انگیز دیگر اینکه ، هم اکنون این تکنولوژی جدید در ایران نیز برای افراد مختلف امکان پذیر می باشد . و به زودی همچون سایر تکنولوژی ها همه گیر و فراگیر خواهد شد . 

تفاوت اصلی خانه های هوشمند با خانه های معمولی در این است که همه ی وسایل در خانه های هوشمند به یکدیگر متصل هستند و با یک دستگاه مرکزی کنترل می شوند . کنترل آب و هوا ، چراغ ها ، لوازم، قفل ها و انواع مختلفی از دوربین ها و مانتیورهایی که می توانند به خانه های هوشمند و خودکار اضافه شوند از هر جای خانه و حتی دور از خانه قابل کنترل می باشند .

شما می توانید از طریق وای فای و روی بستر اینترنت ، این وسایل را کنترل کنید . همچنین برخی از آن ها ممکن است با بلوتوث هم قابل کنترل باشند ؛ در این شرایط حتی می توان بدون استفاده از اینترنت هم آنها را کنترل کنید . هر یک از این سیستم ها مزایا و معایب خاص خود را دارند و بهترین گزینه برای شما بستگی به نیاز و کاری دارد که می خواهید انجام دهید .

مزایای یک خانه ی هوشمند چیست؟

و اما فایده ی ارتباط وسایل خانه با یکدیگر چیست ؟ در یک کلام و به طور خلاصه جواب این است : راحت بودن ! داشتن یک خانه ی هوشمند باعث می شود بتوانید کارهای زیادی را با زحمت کمتری انجام دهید . کارهایی مانند تنظیم تهویه ، خاموش کردن لامپ ها ، روشن مایکروفر برای گرم کردن غذا و غیره .

شما می توانید برای وسایل خانه ی خود زمانبندی نیز تعیین کنید ، بنابراین یکسری کارها در ساعات خاصی از روز به صورت خودکار انجام خواهند شد . حتی برخی از این وسایل هوشمند قابلیت یادیگری داشته و از کارهایی که شما انجام می دهید ، می آموزند ، در نتیجه با فعالیت بسیار کمتری می توانید انجام خیلی کارها را به صورت خودکار به وسایل خانگی خود محول کنید .

در طی مشاوره ها و صحبت های ما با مشتریان محترم سوالات بسیاری از ما مطرح می شود که پاسخ به آنها در اینجا خالی از لطف نخواهد بود :

**آیا فقط خانه های نوساز و خانه هایی که هنوز ساخته نشده اند می توانند هوشمند شوند ؟

پاسخ : خیر ، این امکان وجود دارد تا حتی خانه ها و آپارتمان هایی که ساخته شده اند را بدون نیاز از تخریب و یا تعویض سیمکشی ساختمان هوشمند کرد . پس شما هم می توانید منزل خود را هوشمند کنید .

**آیا کار کردن با یک خانه هوشمند برای همگان میسر است و یا نیاز به مهارت خاصی دارد ؟

پاسخ : نکته قابل توجه در سیستم های خانه هوشمند و ساختمان هوشمند در این است که همه افراد صرف نظر از سن و میزان تحصیلات به راحتی می توانند از این سیستم استفاده کنند .

**حداقل چه مقدار هزینه برای پیاده سازی این سیستم ها لازم است ؟

پاسخ : هزینه تمام شده پروژه های هوشمندسازی ساختمان بسته به متراژ ساختمان ، امکانات مد نظر مشتری و نیز پروتکل انتخاب شده و برند تجهیزات متفاوت می باشد .

**یک خانه هوشمند چه امکاناتی در اختیار ساکنین قرار می دهد ؟

پاسخ : به زبان ساده خانه هوشمند ساختمانی است که کلیه تجهیزات و تاسیسات آن بصورت خودکار شرایط ایده آل را برای ساکنین فراهم میاورند . در یک خانه یا ساختمان هوشمند با بهره گیری از سنسور های مختلف و وسایل کنترل الکترونیکی قادر است تا بهترین شرایط زیستی را برای اشخاص محیا سازد . در این خانه بسیاری از اعمال از جمله تنظیم هوشمند نور مناسب جهت تماشای فیلم ، خاموش و یا روشن شدن چراغ های ساختمان در ساعت مشخص و یا به هنگام ناکافی بودن نور محیط ، تنظیم دمای محیط با توجه به شرایط جوی و بسیاری موارد دیگر بدون دخالت صاحب خانه و بصورت خودکار صورت می پذیرد .

**در صورتی که بخواهیم یک آپارتمان در حال ساخت را هوشمند کنیم بهترین زمان برای تصمیم گیری چه زمانی است ؟

پاسخ : شما می بایست قبل از رسیدن ساختمان به مرحله سیم کشی در خصوص هوشمندسازی ساختمان ، با متخصصین این امر مشورت کرده و در این خصوص تصمیم گیری نمائید .

 

به شما پیشنهاد می دهیم ، برای مشاوره با نیروی متخصص گروه معماری آرکائیک ، با ما تماس بگیرید .

 

برچسب ها: خانه هوشمند